Určite tu nenájdete odpovede na všetky otázky ale ked najdete aspon jednu,nepíšem to zbytočne.Všetko čo sem napíšem je z vlastnej skúsenosti a všetok materiál(fotky,videa atd.)je robené u mna doma bez akejkolvek úpravy.Tolko na úvod,teraz už niečo o LED-kách.
Najskôr treba vediet že LED pásy väčšinou slúžia ako dekoračné osvetlenie,aj ked sa v led pásoch používajú vysokosvietivé diody,zatial sa nevyrovnajú intezite osvetlenia obyčajnej žiarovke(mohli by sa použiť ako primárne osvetlenie,ale je treba použiť najvýkonnejšie diody,led pásy správnej dlžky a treba zvoliť správne umiestnenie pretože led pásy väčšinou vyžarujú v 120stupnovom uhle).Majú ale výhodu menšej spotreby oproti klasickej žiarovky až 10krát a životnosť ledky sa pohybuje okolo 50000hodín čo je cca 5rokov nepretržitého svietenia,jej výhodou je väčšia mechanická odolnosť oproti klasickej žiarovke,životnost led nie je závislá od počtu zapnutí a vypnutí,žiarovke po svojej životnosti,prehorí vlákno a zhasne,led dioda po svojej životnosti začne strácať svietivosť čiže nenastane hned tma,tolko k výhodám aj ked ich je určite viac.Podme sa na LED pásy pozrieť bližšie a trošku si ich predstaviť,najrozšírenejšie sú pásy s diodami SMD3528(to je iba označenie diod,to tu rozoberať nejdem,rozdiel uvidíte na obrázku),na 5metrovom páse sa ich nachádza 300,alebo 60 na 1meter(dá sa zohnať aj 600diodový pás okolo 40W a taktiež 150diodový cca 15W) .Tieto pásy sa dajú deliť každých 5cm na ktorých sú 3diody(výnimkou je 600diodový pás ktorý sa delí každých 2,5cm rovnako s troma diodami).Vyrabajú sa na interierové použitie ale aj na exterierové čize vodeodolné,v rôznych farbách,si myslím že k farbám sa vyjadrovať netreba.
TOTO JE pás s diodami 3528 na interierové použitie
Pás s diodami 3528 vodeodolný,delí sa rovnako po 5cm,jediný rozdiel je že je zaliaty a vhodný aj pre exterierové použitie alebo použitie v kúpelni a podobne...
Dalšia fotka je z profilu týchto dvoch pásov,len pre porovnanie...
Druhý typ pásov je s diodami SMD5060,sú o niekoľko mm väčšie ako diody 3528 takže na 5m páse najčastejšie používené s týmito diodami sa ich nachádza o polovicu menej čo je 150diod alebo 30diod na 1 meter( najvýkonnejší pás je s 300diodami 5060 ktorý má 60W,delí sa po 5cm s troma diodami..výkonostné rozdieli si možno ukážeme niekedy v dalšej recenzii).Deliť sa tieto pásy dajú každých 10cm na ktorých sú 3diody.Majú vyššiu svietivosť ako pásy s diodami 3528 ale sú drahšie.Často sa používajú pretože sa vyrábajú aj ako RGB,to znamená že dokážu svietiť viacerými farbami,dokážu blikať,prelínať farby ale na to vyžadujú prídavné kontroléry.Na ukážku pár obrázkov...
LED pás s diodami 5060
LED pás SMD5060 vodeodolný z profilu
Teraz trochu vizuálneho porovnania týchto dvoch pásov,na fotke je pás s diodami smd3528(menšie diody) a pás s diodami smd 5060(väčšsie diody)...bližšie sa k tomu vyjadrovať podla mna netreba,rozdiel je v delení jeden s diodami 3528 sa delí po 5cm,pás s diodami 5060 sa delí po 10cm,čo sa týka svietivosti,na túto tému sa pozrieme v tomto článku nižšie.
Led pásy bývajú väčšinou samolepiace,na jeho druhej strane sa nachádza lepiaca čast ktorá umožnuje jeho jednoduhšie a univerzálnejšie použitie.
Niečo k napájaniu týchto pásov,aj jeden aj druhý typ je napájaný 12timi voltami jednosmerného napätia,sú na to určené zdroje,ale vlastne je možné použiť akýkolvek 12V zdroj.Dôležitý je výkon zdroja,5m pás z diod 3528 má spotrebu 30W,zdroj na to určený má výkon 35W pretože treba zvoliť zdroj vždy aspoň s 15% rezervou aby nedochádzalo k pretaženiu zdroja a tým pádom k jeho zničeniu alebo zníženiu životnosti.Pracovná teplota zdroja je cca 30 az 55 stupnov takže mierne zahrievanie je v poriadku.
Na ukážku dáke zdroje,prvý má vykon 20W a je určený pre pásy do max 3m(zdroje o ktorých píšem sú od popredného svetového výrobcu MEAN WELL,majú krytie IP67,sú vhodné do prašného aj vlhkého prostredia...žiadne čínske výrobky).Výkon zdroja potrebný pre určitú dlžku led pásu si vieme lahko vypočítať,tým že 5m pásu má spotrebu 30W a delí sa po 5cm dostaneme výsledok že 5cm pásik ma spotrebu 0,3W(30:100=0,3W...v 5m páse sa nachádza 100,pat centimetrových pásikov) a podla toho si už lahko vieme vypočítať potrebný výkon zdroja pre našu požadovanú dlžku pásu.
Další je 35W zdroj už vyššie spomínaný,dokáže napájať 5m pás.
Nasleduje 60W zdroj na napájanie viac ako 5m led pásu.Rozdiel je iba vo výkone a velkosti(20W zdroj je značne menší od 60W zdroja).Zdroje môžu byť aj na iné výstupné napätie 5v,24V,48V,pre nás sú dôležité 12V ,sú zdroje na ktorých sa dá ručne nastaviť výstupné napätie a prúd v prípade že si chceme nastaviť intenzitu svietivosti led pásu.V prípade záujmu si ich možte pozrieť u nás v e-shope.Rozpisovať sa o zdrojovej problematike by bolo na dlho.
Ku zdrojom je ešte potrebné zakúpiť napájaciu šnúru,obyčajnú sietovú do zásuvky na 230V(v prípade že nepoužívate kontrolér napájaný pomocou sietového adaptéru).Odporúčam šnúru s vypínačom pre jednoduhšiu realizáciu.
Ešte sa vrátim ku zdroju 60W,tento zdroj je určený pre napájanie pásu viac ako 5m.Len pre vysvetlenie,led pásy sa dajú spájat na fotke vidno spoje kde sú spojené dva pásy...
Lenže sa neodporúča spájať led pásy viac ako 5m,nakolko by prúd pretekajúci pásom bol natolko vysoký že by mohlo dôjsť k zničeniu alebo poškodeniu led pásu.Preto zdrojom 60W môžme napájať led pásy o dlžke napr. 5m a 3m(paralelne zapojené) ,ale nikdy nie 8m(spojených,za sebou teda sériovo).
Okrajovo sa pozrieme na LED kontroléry,ktorých je velké množstvo,sú zvlašť pre RGB pásy ktoré dokážu,blikať,prelínať farby,riadiť rýchlosť blikania,svietiť rôznymi farbami,väčšinou sú na dialkové ovládanie.Na obrázku je jeden príklad kontroléru pre RGB pásy na dialkové ovládanie s 11funkciami,tento jediný mám odskúšaný a zatial som s ním problém nemal,kontroléry musia byt napájané v tomto prípade ide o obyčajný sietový adaptér 12V.(napájanie je spoločné pre kontrolér a použitý led pás)
Další kontrolér je o niečo jednoduhší a je určený pre jednofarebné led pásy,dokáže led pás vypnúť a meniť intenzitu osvetlenia,takisto potrebuje napájanie,najlepšia volba je jeden zo spomínaných zdrojov vyššie.
Existuje vela druhov,typov led kontrolérov od rôznych výrobcov s roznymi funkciami,ale o všetkých sa písať nedá,s týmito mám skúsenosti a pre predstavu že niečo také je, si myslím bude statčit.
Svietivosť led pásov,najskôr pár pojmov s ktorými sa možme stretnúť pri otázke led pás a svietivosť led pásu.
SVETELNÝ TOK,jednotkou je lumen (lm)...udáva kolko svetla vyžiari svetelný zdroj do všetkých smerov..obyčajne svetelný zdroj vyžaruje svetlo rônznym smerom rôznou silou,udávaná hodnota pri výrobku je navyššia možná,dosiahnutelná.
SVIETIVOSŤ,jednotkou je candela(cd)...je to intenzita svetla vyžarovaného v jednom určitom smere
INTENZITA OSVETLENIA,jednotka lux(lx)...udáva pomer svetelného toku k osvetlenej ploche...jeden lux znamená že 1lm dopadá rovnomerne na plochu 1m štvorcový
Pre ako takú predstavu osvetlenia som na ukážku použil led pás 1,1m...1700mcd...70lm,na oboch obrázkoch je použitý ten istý pás(žiadne iné osvetlenie nebolo použité,fotene bez blesku).Je to iba na ukážku,žiadny návod na použitie ani nič podobné to nie je.Pás možte upevniť kamkolvek.
Rovnako sa vyrábajú led pásy s rôznou intenzitou osvetlenia 60lm,90lm,180lm,360lm,600lm,660lm samozrejmä pri pásoch s vyššou svietivostou sú použité diody 5060,tiež čím vyššia svietivosť tým vyššia cena.
Tolko k led pásom,snád to niekomu pomôže sa aspon trošku zorientovať v tomto obore.Ked bude mat niekto otázky kludne ma kontaktujte,info je v kontaktoch.